MLD sta leta 1932 v Franciji razvila Emil in Estrid Vodder in je postala najbolj znana manualna tehnika za pomoč pri pretoku limfe in drenaži tkiv.
Koža se razteza in krči na poseben način, ki temelji na znanstvenih, fizioloških načelih, ki dokazano spodbujajo pretok limfe. Če se izvaja pravilno, s pravilnim pritiskom, smerjo in hitrostjo, lahko močno izboljša okrevanje in olajša drenažo.
Limfna cirkulacija je ob cirkulaciji krvi, s katero je tesno povezana, funkcionalni sistem, ki zagotavlja odtok tkivne tekočine oziroma limfe. Limfa je ostanek tekočine, ki se skozi kapilare precedi v medcelične prostore in se ne vsrka nazaj v krvni sistem. Izvor limfe je dejansko v krvnem sistemu, filtrira pa se skozi stene kapilar.
Limfna kapilara je grajena podobno kot krvna kapilara, le da je bolj odprta in vanjo vstopajo tudi tiste snovi, ki zaradi svoje velikosti niso mogle v krvni sistem. Te tanke žilice sestavljajo gosto mrežo – limfni sistem, ki deluje kot čistilni oziroma drenažni sestav.
Tehnike limfne drenaže izvajamo s počasnimi, nežnimi gibi, ki se ponavljajo. Osnovna tehnika ročne limfne drenaže je sestavljena iz štirih gibov. Gibi sledijo limfnemu toku ter stimulirajo krčenje limfnih žil. Gibi pri limfni drenaži si morajo slediti v določenem zaporedju, s postopnim naraščanjem pritiska, ki ne sme biti premočan.